Sen

14. září 2010 v 12:37 | Valkyrja |  VŠE
Soubor:Briullov, Karl - A Dream of a Girl Before a Sunrise.jpg


Sen je zážitek iluzorních obrazů, hlasů nebo jiných vjemů,vytvářených mozkem během spánku v rámci procesu snění. Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nemožné nebo nepravděpodobné, a jsou obvykle mimo kontrolu spáče. Vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů a vzpomínek a představ spícího. Sen je tudíž významná psychologická událost.
Někdy lidé zažívají během snění silné emoce; strašidelné nebo znepokojivé sny se označují jako noční můry a noční děsy.

Noční můra se nazývá zlý sen, který sužuje spícího během noci. V lidové tradici ji zpodobňuje přízrak, který sedne spáčovi na hruď a ztěžuje mu tak spánek.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/Nachtmahr_%28Abildgaard%29.jpg/220px-Nachtmahr_%28Abildgaard%29.jpg

Mnoho lidí věří, že sny mají určitý význam, a proto se snaží své sny určitým způsobem popsat a pak k nim přiřadit význam. Pro pohodlnější určování významu snů vznikly speciální výkladové knihy zvané snáře.

Snář je kniha vytvořená k výkladu snů.
Ve snáři jsou popsány jednotlivé výjevy a co znamenají.
V českéliteratuře, nebo hudební tvorbě se setkáváme s mnoha příklady, kdy si autor bere snář za námět.

V historii se často věřilo, že sny předpovídajíbudousnost, někteří lidé věří, že ve snu rozmlouvají se svým bohem, odborná veřejnost se staví k významu snů jakožto možnosti předpovědi budoucnosti spíše chladně až záporně.
Vědecká disciplína zabývající se sny se nazývá oneirologie.

Obsah snů

Zdroje obsahu snů lze rozdělit na:
  • vnější zdroje, např. zvuky, chlad, teplo - člověku, kterému se svezla přikrývka, se zdá o studené vodě apod.
  • vnitřní zdroje, např. hlad, únava, bolest, začínající nemoc, sexuální podráždění, u žen má vliv na sny i menstruační cyklus,
  • vzpomínky, představy, a to nedávné i velmi staré - zážitky, které představují naše nevyřízené záležitosti, inventář toho, co jsme nedokázali vyřešit, co nás tíží,
Sen slouží k udržení spánku a neutralizuje působení negativních zážitků. Sen tedy právě proto reaguje na vnější podněty aby zabránil probuzení a chránil tak spánek. Ve snu však se reálná událost, která je předlohou ke snu, často maskuje a zhušťuje, takže lze jen obtížně odhalit vztah mezi zjevným obsahem snu a jeho skrytou příčinou.
Z výzkumů bylo zjištěno, že obsah snů je závislý na pohlaví i věku snící osoby - ve snech mužů se častěji objevuje násilí (ať už páchané snícím nebo na snícím), sexuální motivy, neznámí lidé v neznámých prostředích, oproti tomu ženy více sní o domově a známém prostředí, známých lidech. Dětské sny bývají bohaté na fantastické motivy, často se v nich objevují např. divoká zvířata. Dále bylo zjištěno, že asi 65 % snů je nepříjemných (strašidelných, smutných, rozčilujících) a pouze 20 % příjemných (zábavných, vzrušujících, radostných).

Lucidní sny

Jako lucidní sny se označuje zvláštní typ snění, při němž si spící uvědomuje, že sní. Uvědomění si snu zpravidla vede k rychlému probuzení, pouze v některých případech sen trvá i nadále.

Trénování

Tuto schopnost jde určitými postupy natrénovat, prvním důležitým krokem je naučit se pamatovat si své sny, doporučuje se si je například zapisovat.
Nejčastěji používanou metodou je tzv. testování reality. Například nápisy ve snech jsou velmi nestabilní (za chvíli je na místě jiný nápis). Pokud tedy člověk během dne čte různé nápisy a kontroluje, zda se po chvíli nezmění, je možné že to provede i později ve snu a získá tím luciditu. Dále se doporučuje například kontrolovat čas na hodinkách. Ve snu bude čas značně nerealistický nebo je ještě možnost testu reality, jednoduše se zeptat ,,Je tohle možné, reálné?´´.
Další možností je udržení si bdělosti během usínaní. Toho lze dosáhnout velice hlubokým uvolněním a dále zklidněním své mysli. Doporučuje se poloha na zádech, nebo poloha, ve které není daný subjekt zvyklý usínat. Podmínkou je klid a příjemné prostředí (postel nebo měkké křeslo).
Někteří lidé mají k lucidnímu snění vrozený talent, ale do určité míry se ho může naučit každý člověk.
 


Komentáře

1 yellow-dog yellow-dog | Web | 14. září 2010 v 13:29 | Reagovat

počkat tohle všechno jsi napsala ty, nebo je to z wikipedie?

2 *..::Mon!Qaa::..* *..::Mon!Qaa::..* | E-mail | 14. září 2010 v 16:03 | Reagovat

to je z wikipedie tm když se koukneš na začátek toho tak tm je něco http://wikipedie bo tk něco xD

3 *..::Mon!Qaa::..* *..::Mon!Qaa::..* | E-mail | Web | 14. září 2010 v 16:14 | Reagovat

<http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Briullov%2C_Karl_-_A_Dream_of_a_Girl_Before_a_Sunrise.jpg>

4 *..::Mon!Qaa::..* *..::Mon!Qaa::..* | E-mail | Web | 14. září 2010 v 16:14 | Reagovat

toto

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama